Jest to niewątpliwie obraz szczególny i różniący się od pozostałych filmów, zajmujących się tematyką hip hopową. Główną różnicą w mojej ocenie są zaproszeni goście, częstokroć występujący po raz pierwszy na ekranie, a mający ogromne zasługi w budowaniu zjawiska, nazywanego po latach – hip hopem. Osobą tą jest chociażby Dj Kool Dee, współzałożyciel The Orginal Black Spades 1’st Division, który zainspirował Afrike Bambaate.

Wszystkie znane mi filmy, które w zamyśle starają się wytłumaczyć fenomen powstania hip hopu, jako zjawiska kulturowego czy ruchu społecznego, koncentrują się jedynie w okół dzielnicy South Bronx, celowo lub nie, zapominając o Brooklynie. Niemożliwym bowiem jest objaśnienie hip hopu, bez wspominania o osobach pokroju Grandmaster Flowers’a, który poza statusem Dj nr 1 w NY, był także rozpoznawalnym writerem, którego prace podziwiał chociażby Fab 5 Freddy, członkowie X Clanu oraz inni writerzy.

Jest to jeden z nielicznych dokumentów ukazujący postacie spoza Bronxu, jednak niestety występujących w ogromnej mniejszości. Nie ulega wątpliwości, że ów powstały kilka lat temu film, stara się wymknąć spoza wytartego schematu – Kool Herc- breaks 1974, UZN – 1973.

Kolejnym “świeżym” powiewem jest fakt, że film dedykowany jest GM Flowersowi. Nigdy wcześniej hermetyczne otoczenie Południowego Bronxu, “nie zwracało” uwagi na ogromne zasługi Dj’a, który jako pierwszy w NY, przyjął przydomek – Grandmaster. Wydaję się to dość dziwne z uwagi na fakt, że Cameron (Flowers) w latach ’90, był członkiem ekipy X Clan (UZN), towarzysząc im w trasach koncertowych jako expert od nagłośnienia.

Wiele jeszcze zakrętów na drodze do odkrycia faktów i przywrócenia dobrego imienia prawdziwym pionierom. W “We Was All Kings Pete” DJ Jones wymienia w pewnym momencie postać Action Jackson’a, audiofila oraz konstruktora głośników. Jackson był członkiem legendarnej ekipy Mobile Dj’s – Fantasia, nad której historią, obecnie pracuję.

Występują między innymi: DJ Kool Dee wraz z bratem Tyronem Mixologist, RIFF 170, Pete DJ Jones, Cisco Kid, Coke La Rock, Ski, Phase Too, Timbo Rock, Kool Herc, Luvbug Starski, Robby Rob, Melle Mel, Kevie Kev (aka Waterbed Kev), Busy Bee, Dota Rock, GrandWizzard Theodore, GrandMaster Caz, DJ Baron, Coco 144, Stay High 149, N* Twins, Rodney Cee, Imperial Jay Cee, Scorpio, Frosty Freeze.