Trzy lata temu poszukując ubrań do pracy, wstąpiłem do popularnie nazywanego “ciuchlandu”. Moją uwagę przykuła wymiętolona, mocno sprana koszulka z hip-hopowym motywem. Na koszulce widniał napis Be Bop. Chwila namysłu … Przecież to nazwa jednej z pierwszych hip-hopowych polskich ekip!

Wykonane niedbale zdjęcie podesłałem do kilku znanych mi oldschoolowców. Na prośbę o zidentyfikowanie pochodzenia tego znaleziska odpowiedział Solo z Broken Steps. Po kilku dniach dochodzenia ustalił następujące, niesamowite fakty:

Wykonano ich jedynie kilka sztuk, tak że posiadali je nie wszyscy członkowie legendarnej grupy. Za ich produkcje odpowiadają muzycy undegrondowej rockowej kapeli New Romantic, którzy z hip hopem nie mieli nic wspólnego, jednak towarzyszyli Be Bop’owi podczas ich występów. Można powiedzieć, że chłopaki znali się na rzeczy, własnoręcznie ozdabiali także katany, łudząco podobne do tych z filmów Beat Street czy Wild Style. Informacja najważniejsza, te kilka sztuk koszulek nosili na sobie szczecińscy tancerze podczas pierwszych zawodów ulicznego tańca w Piotrkowie Trybunalskim w roku 1985!

Po blisko trzech dekadach, ta niezwykła pamiątka “powróciła do domu”. Aż cud, że nie została przerobiona na szmatę do kurzu …

Zdobycie bardziej szczegółowych informacji zajmie wiele czasu. Pełniejsza historia ów koszulki znajdzie się w filmie dokumentalnym Pride of Szczecin 2 w reżyserii Marcina “Solo” Michalczyka. Ekipa Oldschoolersów życzy wytrwałości w ukończeniu filmu.